Beskrivelse
Sød lakrids i stænger, overtrukket med mørk chokolade og fint kværnet kaffe. Lakridsen har sin karakteristiske smag fordi den fremstilles af det fineste lakridspulver og fordi den frembringes af maillard-reaktionen, hvor mælkeprotein og sukker reagere med hinanden i gryden. Efter kogning hældes lakridsen i forme, hvor den størkner natten over. Herefter skæres den i tern og føres gennem et slør (gardin) af flydende chokolade.
Pakken indeholder: 90 gram
Ingredienser (DK/NO/SE): Chokolade (kakaomasse, sukker, kakaosmør, emulgator/emulgeringsmedel: SOJALECHITIN, naturlig vaniljearoma), sukker, glukosesirup, sødet/sötning KONDENCERET MÆLK/mjölk, helt hærdet palmekerneolie, pulveriseret rålakrids, emulgator/emulgeringsmedel: mono- og diglycerider, salmiak, hav/sjösalt, farve/färg: vegetabilsk kul/kol, topping (kaffebønner/bönor).
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2015 kJ 481 kcal |
| Fedt | 25,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 18,04,8 g |
| Kulhydrater | 59,0 g |
| heraf sukkerarter | 47,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 3,8 g |
| Natrium | 0,2 g |
Produktansvarlig:
Bagsværd Lakrids
Bagsværd Hovedgade 119–125
2880 Bagsværd




