Beskrivelse
Lys Symfoni. Håndlavet dansk kvalitet. Den guldvindende Bagsværd Lakrids Classic er fremstillet i Bagsværd og overtrukket med lys chokolade.
Classic Lakrids har sin karakteristiske smag, fordi den fremstilles af det fineste lakridspulver, og fordi den frembringes af Maillard-reaktionen, hvor mælkeprotein og sukker reagerer med hinanden i gryden. Efter kogning hældes lakridsen i forme, hvor den størkner natten over. Herefter udskæres den og føres gennem et slør (eller gardin) af flydende chokolade. Efter tørring er den klar til at blive spist.
2 stænger indeholder: 70 gram
Ingredienser (DK/NO/SE): Chokolade (sukker, kakaosmør, SØDMÆLKS-/helmelk/helmjölkpulver, kakaomasse, emulgator/emulgeringsmedel: SOJALECHITIN, naturligvaniljearoma), sukker, glukosesirup, sødet/sötning KONDENSERET mælk/mjölk, helt hærdet palmekerneolie, pulveriseret rålakrids, salmiak, hav/sjösalt, emulgator/emulgeringsmedel: mono- og diglycerider, farve/färg: vegetabilsk kul/kol.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2048 kJ 489 kcal |
| Fedt | 25,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 18,0 g |
| Kulhydrater | 61,0 g |
| heraf sukkerarter | 50,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 4,5 g |
| Natrium | 0,6 g |
Produktansvarlig:
Bagsværd Lakrids
Bagsværd Hovedgade 119–125
2880 Bagsværd




