Beskrivelse
Jordbær/skovjordbær syltetøj er tilberedt med rørsukker.
Ingredienser: Rørsukker, jordbær 45%, skovjordbær 10%, surhedsregulerende middel: Koncentreret lemon juice, geleringsmiddel: Frugtpektin, Fremstillet af 55g frugt pr. 100g færdigt produkt. Samlet sukkerindhold 61g pr. 100g.
Kan indeholde spor af nødder og mælk.
Glasset indeholder: 270 gram
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1022 kJ 241 kcal |
| Fedt | 0,1 g |
| Mættede fedtstoffer | 0,0 g |
| Kulhydrater | 59,0 g |
| heraf sukkerarter | 59,0 g |
| Kostfibre | 1,0 g |
| Protein | 0,4 g |
| Salt | 0,0 g |
Produktansvarlig:
Weibel A/S
Virkevangen 42
8960 Randers SØ
CVR: 27 52 77 52




