Beskrivelse
Amber er en revolutionerende nordisk chokolade med sit eget unikke smagsunivers af sødme, frugtnoter, en let bitterhed og en cremet konsistens. En patenteret chokolade helt uden for kategori – hverken hvid, fløde eller mørk og med en midte af lækker blød praliné (nougat).
Økologisk Amber – gylden chokolade med nougat / Organic Amber chocolate with nougat / Bio Amber – goldene Schokolade mit Nougat.
DK/SE/NO INGREDIENSER: *sukker, *kakaosmør (27%), *mælk/mjölkpulver (18%), *hasselnødder (14%), *kakaomasse, emulgator (*sojalecitin), *vanilje.
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2510 kJ 600 kcal |
| Fedt | 42,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 21,0 g |
| Kulhydrater | 47,0 g |
| heraf sukkerarter | 47,0 g |
| Kostfibre | 2,1 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 0,15 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204





