Beskrivelse
Trøfleriets Nougat Trøffel er en hjemmelavet luksustrøffel, der byder en rig fyldig nougat (7%). Overtrukket med intens mørk chokolade, der smelter på tungen, og drysset med sprøde karameliserede hasselnødder, skaber denne trøffel en uforglemmelig smagsoplevelse. Lavet med kærlighed her i hjertet af Thy, smager den helt fantastisk og er perfekt til at forkæle både dig selv og dem, du holder af!
Ingredienser:Sukker,æg,hvedemel, glukose-fruktosesirup, vegetabilsk fedtstof (palme, solsikke, shea, raps) sødmælkspulver, vand, kakaosmør, kakaomasse, hindbær, helt hærdet palmefedtstof, kakaopulver, emulgatorer (mono- og diglycerider af fedtsyrer, polyglycerolestere af fedtsyrer), lecithin; (soja & mælkeprotein), skummemælkspulver, salt, fugtighedsbevarende midler: glycerol; stivelse (indeholderhvede), hævemiddel: natriumcarbonater, diphosphater; surhedsregulerende midler: natriumacetater, citronsyre, natriumcitrat,E501, E525, fedtfattigt kakaopulver, hasselnødder, mandelaroma, konserveringsmiddel: kaliumsorbat; geleringsmiddel: pectin; naturlig aroma, ethylakohol, karamel sukkersirup, fortykningsmiddel: (E415), naturlig vaniljearoma koncentreret hyldebærsaft.
Dette produkt kan indeholde spor af hasselnød og mandel.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1824 kJ 436 kcal |
| Fedt | 24,6 g |
| Mættede fedtstoffer | 10,0 g |
| Kulhydrater | 43,3 g |
| heraf sukkerarter | 35,4 g |
| Kostfibre | 5,4 g |
| Protein | 6,0 g |
| Salt | 0,2 g |
Produktansvarlig:
Trøfleriet
Gl. Sjørringsvej 34 A
7700 Thisted




