Beskrivelse
Classic lakrids har sin karakteristiske smag fordi den fremstilles af det fineste lakridspulver og fordi den frembringes a maillard-reaktionen, hvor mælkeprotein og sukker reagere med hinanden i gryden. Efter kogning hældes lakridsen i forme, hvor den størkner natten over. Herefter skæres den i tern og føres gennem et slør (gardin) af flydende chokolade
Posen indeholder: 40 gram
Ingredienser: sukker, kakaosmør, SØDMÆLKS-/helmelk/helmjölkpulver, kakaomasse, emulgator/emulgeringsmedel: SOJALECHITIN, naturligvaniljearoma), sukker, glukosesirup, sødet/sötning KONDENSERET MÆLK/mjölk, helt hærdet palmekerneolie, pulveriseret rålakrids, salmiak, hav/sjösalt, emulgator/emulgeringsmedel: mono- og diglycerider, farve/färg: vegetabilsk kul/kol.
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 1964 kJ 468 kcal |
| Fedt | 22,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 17,0 g |
| Kulhydrater | 64,0 g |
| heraf sukkerarter | 50,0 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 3,8 g |
| Natrium | 0,6 g |
Produktansvarlig:
Bagsværd Lakrids
Bagsværd Hovedgade 119–125
2880 Bagsværd




