Beskrivelse
Delikat marmelade hvor den syrlige rabarber og den friske ingefær komplimenterer hinanden på bedste vis. Gluten fri. Ikke tilsat farve eller konservingsmidler.
Ingredienser: Sukker, rabarber (39%), ingefær (8%), geleringsmiddel: pektin, citronsaft.
Opbevares på køl efter åbning
Ikke tilsat farvestoffer eller konserveringsmidler.
Tilberedt med 47 gram frugt per 100 gram – Sukkerindhold 65 gram per 100 gram.
Glasset indeholder: 320 gram
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 970 kJ 209 kcal |
| Fedt | 0,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 0,0 g |
| Kulhydrater | 56,7 g |
| heraf sukkerarter | 56,7 g |
| Kostfibre | 0,0 g |
| Protein | 0,4 g |
| Salt | 0,0 g |
Produktansvarlig:
I.M. Frellsen K/S
Industrivej 14,
DK-4000 Roskilde
CVR: 25340604




