Beskrivelse
Som en hyldest til vores signaturchokolade – Amber, som har vundet guldmedalje i “European Chocolate Awards”, har vi skabt en ny drageret hasselnød og opskriften er ganske enkel… Let ristede hasselnødder, praliné, en smule havsalt og afslutningsvist et tykt lag Amber-chokolade. Resultatet er en enkel, rig og raffineret smag, som henleder tankerne mod den klassiske franske dessert creme brulé.
Posen indeholder: 100 gram
DK/SE/NO INGREDIENSER: *sukker, *hasselnødder (29%), *kakaosmør (20%), *mælk/mjölkpulver (14%), *kakaomasse (6%), *flormelis, emulgator (*sojalecitin), *mandler, vand, *vanilje, *maltodextrin, Maldon Havsalt, *passionsfrugtpulver
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2540 kJ 607 kcal |
| Fedt | 46,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 17,0 g |
| Kulhydrater | 39,0 g |
| heraf sukkerarter | 37,0 g |
| Kostfibre | 3,8 g |
| Protein | 9,2 g |
| Salt | 0,14 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandelalléen 6
5610 Assens – Danmark
CVR: 24209644






