Beskrivelse
Provence – ren marcinpan med syltet appelsin og mørk chokolade
Vægt pr. stk. ca. 20 gram
Økologisk marcipan med mørk chokolade 61% (kakaotørstof) og syltet appensinskal / Organic marzipan with dark chocolate 61% (dry cocoa solids) and candied orange peel / Bio Marzipan mit dunkler Schokolade 61% (Kakaotrockenmasse) und eingelegter Orangenschale.
DK/SE/NO INGREDIENSER: *mandler (39%), *sukker, *kakaomasse (15%), *glukosesirup, *kakaosmør (5%), *invertsukkersirup, *appelsinskal (3%), emulgator (*sojalecitin), *vanilje
Kan indeholde spor af æg, mælk og nødder
| Ernæringsinformation | /100g |
| Energi | 2101 kJ 502 kcal |
| Fedt | 32,0 g |
| Mættede fedtstoffer | 9,9 g |
| Kulhydrater | 40,0 g |
| heraf sukkerarter | 36,0 g |
| Kostfibre | 7,1 g |
| Protein | 9,8 g |
| Salt | 0,01 g |
Produktansvarlig:
Summerbird A/S
Mandel Alléen 6
5610 Assens
tlf: 63710204






