Beskrivelse
Kraftig engelsk abrikos marmelade med frisk smag af abrikoser. TipTree marmelader er synonymt med kvalitet, de er resultatet af 100 år gammel opskrift. Marmeladen er lavet uden konserveringsmidler eller farvestoffer for at garantere en ægte kulinarisk nydelse, et eksempel på dette er denne Mini Tiptree Abrikos Marmelade.
Mini glas indeholder: 42 gram
- Ingredienser: Abrikos, sukker, surhedsregulerende middel: citronsyre. Tilberedt med 70 g frugt pr. 100 g. Total sukkerindhold 67 g pr. 100 g.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1155 kJ 272 kcal |
| Fedt | 0,0 g |
| – Heraf mættede fedtsyrer | 0,0 g |
| Kulhydrat | 66,0 g |
| – Heraf sukkerarter Kostfibre | 66,0 g 0,0 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0,0 g |
Produktansvarlig:
TE og KAFFE specialisten
Kildegangen 5
2690 Karlslunde




